Standing Committees & Working Groups

Note:   The President and Vice-President are ex-officio members of all committees, except the Admissions and Education Appeals and Trust Safety Appeals Sub-Committee and the Discipline Committee.

Standing Committees

The Admissions and Education Committee sets policy related to continuing professional development as well as the admission and re-admission of persons to the Bar.

Members:

Grant Driedger (Chairperson) Sharyne Hamm
Christian Monnin (Vice Chair) Ashley Joyce
Kim Antonio  Patricia Kloepfer
Dr. Amarjit Arneja Elliot Leven
Dr. Jonathan Black-Branch David Marr
Susan Boulter Brian McLeod
Miriam Browne  Bryton Moen
Richard Buchwald Sacha Paul
Shannon Carson Karine Pelletier
Neil Cohen Jason Poettcker
Joyce Dalmyn Vivian Rachlis
Kyle Dear Dean Scaletta
Jay Funke Helga Van Iderstine
Paul Grower
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Eileen Derksen
Joan Holmstrom
Richard Porcher

The Admissions and Education Appeals and Trust Safety Appeals Sub-Committee hears and decides appeals of decisions made by the Chief Executive Officer or the Director of the Admissions and Membership Department, the Director of the Education, or the Director of the Audit Department as designates of the Chief Executive Officer.

Members:

Grant Driedger (Chairperson) Patricia Kloepfer
Christian Monnin (Vice Chair) Elliot Leven
Kim Antonio David Marr
Dr. Amarjit Arneja Lynne McCarthy
Dr. Jonathan Black-Branch Brian McLeod
Susan Boulter Bryton Moen
Miriam Browne Kenneth Molloy
Richard Buchwald Maureen Morrison
Shannon Carson Carmen Nedohin
Neil Cohen Sandra Oakley
Joyce Dalmyn Sacha Paul
Kyle Dear Karine Pelletier
Jay Funke Jason Poettcker
Marston Grindey Vivian Rachlis
 Paul Grower Keely Richmond
Sharyne Hamm Dean Scaletta
Ashley Joyce Helga Van Iderstine
Staff:
Kristin Dangerfield
Eileen Derksen
Joan Holmstrom
Richard Porcher

The Complaints Investigation Committee considers matters which raise concerns of “professional misconduct”, “conduct unbecoming a barrister and solicitor” or “incompetence” on the part of lawyers.  This Committee can dispose of a complaint in a number of ways.  If the Committee is satisfied that a complaint discloses professional misconduct, conduct unbecoming a barrister and solicitor or incompetence, the Committee may authorize that charges be laid and direct that an inquiry be held before the Discipline Committee.

Members:

Wayne Onchulenko (Chairperson) Christian Monnin
Ashley Joyce (Vice Chair) Vivian Rachlis
Jeremy Akerstream Jessica Saunders
Alexander Bainov Sean Shore
Miriam Browne Helga Van Iderstine
Gurdeep Chahal Karen Webb
Peter Cole, Q.C.
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Noelia Bernardo
Susan Billinkoff
Christopher Donaldson
Jennifer Houser

The Discipline Committee holds an inquiry when a charge of professional misconduct, conduct unbecoming a barrister and solicitor or incompetence has been authorized. If the lawyer is convicted of such charges, the Discipline Committee may reprimand, fine, impose conditions of practice on, suspend, disbar or permit the lawyer to resign, and may make an order of costs.

Members:

Hon. Richard Scott (Independent Chairperson) Jeff Hirsch
Sacha Paul (Vice Chair) Jake Janzen
Vacant (Conflicts Chair) Patricia Kloepfer
Dr. Amarjit Arneja Donald Knight, Q.C.
Gordon Bates Brock Lee
Douglas Bedford Ellen Leibl, Q.C.
Victor Bellay Heather Leonoff, Q.C.
Dr. Jonathan Black-Branch Lynne McCarthy
Karlee Blatz James McLandress
Susan Boulter Brian McLeod
Richard Buchwald Grant Mitchell, Q.C.
Katherine Bueti Kenneth Molloy
Roberta Campbell  Maureen Morrison
Bjorn Christianson, Q.C.  Carmen Nedohin
Neil Cohen John Neufeld, Q.C.
John Cram Sandra Oakley
Kyle Dear Brian Pauls
Richard Deeley, Q.C.  Keely Richmond
Donald Douglas Dean Scaletta
Grant Driedger Harvey Secter
Barry Effler Alan Semchuk
Lori Ferguson Sain, Q.C. James Shaw
Douglas Finkbeiner, Q.C. Norman Sims, Q.C.
Michael Finlayson Vincent Sinclair
Catherine Finnbogason Garth Smorang, Q.C.
Patricia Fraser Grant Stefanson
Jay Funke Diane Stevenson
William Gange Wendy Stewart
Gary Gilmour David Swayze
Richard Good Gerrit Theule
David Gray Mark Toews
Marston Grindey Dr. Lorna Turnbull
Paul Grower Jon van der Krabben
Irene Hamilton, Q.C. Gerri Wiebe
James Hedley
Staff: Leah Kosokowsky

The Equity Committee considers and provides strategic advice and recommendations to the benchers and staff on a variety of policy issues and program initiatives aimed at advancing equity, diversity and inclusion in the regulation of the legal profession and in the delivery of legal services.

Members:

Vincent Sinclair (Chairperson) Elliot Leven
Susan Boulter (Vice Chair) Brian McLeod
Dr. Jonathan Black-Branch Elizabeth Murray
Shannon Carson Elissa Neville
Kyle Dear Sandra Phillips
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Alissa Schacter

The Practice and Ethics Committee considers requests from members of the legal profession for practice direction on matters which apply to the profession in general and for ethical advice on practice-related matters. The Committee will also consider and make recommendations to benchers on specific practice-related issues.

Members:

Richard Buchwald (Chairperson) Sharon Kravetsky
Christian Monnin (Vice Chair) Sidney Laviolette
Jeremy Akerstream Nunziata Masi
Jeannelle Allard Sacha Paul
Alexandra Aquila Paramjit Singh
Alexander Bainov Gerri Wiebe
Susan Baragar Norman Yusim
Susan Boulter Helga Van Iderstine
Neil Cohen Bradley Zander
Ashley Joyce
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Darcia Senft

The Professional Liability Claims Fund Committee sets policy in fulfilment of the Law Society’s mandate to protect the public by providing all practising lawyers in Manitoba with mandatory professional liability insurance for errors or omissions in connection with the rendering of professional services. The Committee considers insurance claims in excess of $125,000 and also considers appeals made by claimants where the Chief Executive Officer, or the Director of Insurance as designate, has refused to pay a claim or part of a claim under $125,000.

Members:

Karen Webb (Chairperson) Kelly Dixon
Gerri Wiebe (Vice Chair) Michael Finlayson
Dr. Amarjit Arneja Issie Frost, Q.C.
Jonathan Avey Bradley Zander
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Tana Christianson

The Reimbursement Claims Fund offers reimbursement to clients of lawyers for losses sustained as a result of the misappropriation or conversion of trust funds by their lawyer. The Reimbursement Claims Fund Committee considers reimbursement claims over $25,000 and appeals made by claimants where the Chief Executive Officer, or the Director of Insurance as designate, has refused to pay a claim or part of a claim under $25,000. The Committee also considers and makes recommendations to Benchers regarding the policies which govern the Reimbursement Claims Fund.

Members:

Karen Webb (Chairperson) Kelly Dixon
Vacant (Vice Chair) Kirsty Elgert
Dr. Amarjit Arneja Michael Finlayson
Jonathan Avey Issie Frost, Q.C.
Stephen Christie Gerri Wiebe
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Tana Christianson

Special Committees and Working Groups

The Access to Justice Steering Committee explores, sets policy, makes recommendations and coordinates initiatives to promote and enhance equal and accessible justice for Manitobans.

Members:

Vincent Sinclair (Co-Chairperson) Diane Redsky
Neil Cohen (Co-Chairperson) Lavonne Ross
Dr. Jonathan Black-Branch Sr. Lesley Sacouman
Karen Dyck Ian Scarth
Hon. Madam Justice Lore Mirwaldt Karen Webb
Samuel Raposo
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Darcia Senft

The Access to Justice Stakeholders Sub-Committee is a forum for sharing information among stakeholders in the field of accessible legal services. Members of this committee are representatives of a stakeholder organization.

Members:

Vincent Sinclair (Chairperson) Associate Chief Judge Anne Krahn
Neil Cohen (Vice-Chair) Julyda Lagimodiere
Kristal Bayes – McDonald Hon. Madam Justice Lore Mirwaldt
Dr. Jonathan Black-Branch  Lavonne Ross
Natasha Brown Karen Sawatzky
Bruce Gammon  Ian Scarth
Acting Ast. Dep. Minister Suzanne Gervais Ainslie Schroeder
Ghezae Hagos Berhe Janet Sigurdson
Paula Hamilton  Mary Troszko
Hon. Gerald Jewers Erin Wilcott
Leita Kalinowsky
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Darcia Senft

The Investment Committee monitors the Law Society’s investment portfolio, reports to benchers on compliance, and makes recommendations to benchers regarding the Law Society’s investment policies.

Members:

Wayne Onchulenko (Chairperson) Brian Lerner
Brian McLeod (Vice Chair) Dean Scaletta
Irene Hamilton, Q.C. Sean Shore
Patricia Kloepfer David Swayze
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Tana Christianson
Colleen Malone

The President’s Special Committee on Regulating Legal Entities will explore and identify the necessary regulatory framework for Alternate Business Structures.

Members:

Grant Driedger (Chairperson) Richard Good
Ashley Joyce (Vice Chair) Paul Grower
Susan Boulter Patricia Kloepfer
Katherine Bueti Steven London
Roberta Campbell Christian Monnin
Neil Cohen Gerrit Theule
Karen Webb
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Darcia Senft

The President’s Special Committee on Health and Wellness will explore issues around lawyer health and wellness, consider options to address members’ capacity issues, and develop a diversion program outside of the complaints/discipline stream for members who suffer from mental health issues or addictions that may affect legal practices.

Members:

Sacha Paul (Chairperson) Cynthia Hiebert-Simkin
Wayne Onchulenko (Vice Chair) James McLandress
Lynne Arnason Brian McLeod
Dr. Amarjit Arneja Maria Mitousis
Miriam Browne Vivian Rachlis
Frank Cantafio Gerri Wiebe
 Kyle Dear
Ex officio:
Anita Southall
Lynda Troup
Staff:
Kristin Dangerfield
Leah Kosokowsky
Eileen Derksen

The Richard J. Scott Award is presented annually to an individual who advances the rule of law through advocacy, litigation, teaching, research or writing.  Activities that support an independent judiciary, an independent legal profession, access to legal services, access to justice, and public interest advocacy are all eligible.  The Richard J. Scott Award Selection Committee selects the recipients of this award.

Members:

Hon. Richard Scott (Chairperson) Justice Freda Steel
Neil Cohen Helga Van Iderstine
Anita Southall
Staff:
Kristin Dangerfield